Samsung krijon tabletin e parë Windows 10

 

Samsung zbuloi një version të ri të serisë së tabletëve Galaxy, por ndryshe nga pajisjet e tjera Galaxy, ky tablet i ri nuk operon me sistemin Android por me Windows 10.

Tableti i ri Galaxy TabPro S ka ekran 12 inç Super AMOLED, dhe ofrohet me platformën Windows 10 Home për klientët ose Windows 10 Pro për bizneset. Ky tablet është gjithashtu i pari që mbështet lidhjen 4G LTE të kategorisë së gjashtë.

Disa nga veçoritë e tij janë:

 • Ekrani 12 inç Super AMOLED me rezolucion 2160×1440 pikselë
 • Gjenerata e gjashtë e procesorit Intel Core M me dy bërthama me shpejtësi 2.2GHz
 • 4GB RAM
 • 128GB ose 256GB SSD
 • Kamerë të pasme 5MP me vetë-fokusim
 • Kamerë ballore 5MP
 • GPS / GLONASS
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac MIMO
 • NFC
 • Bluetooth 4.1
 • Rrjetin 4G LTE të kategorisë së gjashtë
 • Bateri me kapacitet 5200mAh
 • 693g (Wi-Fi); 696g (4G LTE)

Tableti ofrohet së bashku me tastierën dhe disa adaptues me shumë porta, si HDMI dhe USB të tipit A dhe C, të cilat mund të blihen veç e veç, së bashku me një laps digjital me Bluetooth.

Samsung ka konfirmuar për uebsajtin FraWin.com se pajisja do të dalë në treg muajin e ardhshëm, me çmimet që do të fillojnë nga 899 euro për modelin me Wi-Fi, deri në 1199 euro për modelin me rrjetin 4G LTE.