Huawei Mediapad M2 zyrtarisht në Kinë: një P8 prej 8 polësh | fotogaleri

Huawei vazhdon të paraqesë produkte të denja dhe pasi komercializoi P8 dhe versionin e saj ekonomik, P8 Lite, tani vjen edhe vëllai i madh në versionin Tablet. Quhet Mediapad M2 dhe jo vetëm që merr pothuajse të gjitha tiparet e P8, por edhe në nivel të dizajnit, pra kemi të bëjmë me një produkt pothuajse të njëjtë.

Natyrisht ajo që ka ndryshuar është madhësia pasi që Mediapad M2 është një tablet 8 inç me një rezolucion Full HD 1920x1200pixels dhe aspect ration 16:10 që e çon PPI në 275. Proçesori që lëviz ndërfaqen e personalizuar EmotionUI 3.1 është i kolauduari dhe i fuqishmi Kirin 930 octa-core (4 core Cortex A53 në 2GHz dhe 4 core Cortex A53 me 1GHz) ndihmuar nga 2/3GB RAM. Në thelb ky është një P8 gjigand pasi që dhe specifikat kryesore janë identike.

Mediapad M2 është gjithashtu në dispozicion në versionin me lidhje LTE dhe është padyshim i bazuar në Android 5.0 Lollipop.

Momentalisht produkti u prezantua në Kinë, por është e lehtë të imagjinohet për një debutim në Europë në IFA 2015. Çmimi në Kinë do të fillojë në tokën kineze prej rreth 229 € për modelin bazë 16GB Wi-Fi duke ardhur në rritje për rreth 270 € për versionin 64GB Wi-Fi që do të ketë të njëjtin çmim me modelit bazë LTE 16GB, në konfigurimin 64GB do të kushtojë rreth 330 €.